Kalendář všech akcí

Kalendář akcí najdete na samostatné stránce.

Zamyšlení nad tím proč putovat

Následující text je překladem jedné z úvah Konrada Habergera, koordinátora bavorské části projektu Via Nova Bayerwald–Böhmerwald. Níže uvedené myšlenky jsou natolik srozumitelné, že stálo za to je přeložit a podělit se o ně s vámi.

Móda nebo trend

Poutnictví (od slova poutník) není žádná móda. Móda je něco krátkodobého. Něco, co je právě „in“ a zase pomine. Poutnictví je spíše trendem. Trend znamená pohyb, proud.

Moderní člověk hledá…

… blízkost přírody a vlastní prožitky

Náš svět je komplikovaný, ztechnizovaný, komputerizovaný, „umělý“, pro kompenzaci chodíme do fitness studií nebo do volnočasových parků. Sociologové a psychologové zjišťují, že „odcizení“ může navodit tělesné i duševní onemocnění. Vlastní prožitek přírody přispívá ke zdraví.

… osobitost

Moderní společnost člověka anonymizuje. Často se ztrácí v davu jako součástka systému, jež musí fungovat (například na pracovišti). Putováním v malých skupinách nebo dočista sami „prožíváme“ sami sebe. Výlučně. To může dělat dobře.

… riziko

Moderní doba zajišťuje všechno. Žijí z toho celé obory (a budiž jim to přáno) – pojištění domácností, cestovní pojištění, zabezpečení ve stáří... Toto bezpečí, jak říkají sociologové, vytváří na druhé straně pocit dlouhé chvíle: „ To stačí, OK“. K životu riziko patří. Narození, smrt, úspěch i krach, pokus i omyl. Putováním může být člověk v tomto smyslu opět člověkem. Přinejmenším částečně se pouští do rizik. Zvládnu celou cestu? Koho potkám? Vydrží počasí? Najdu nocleh? Co když se ztratím, poraním...?

… čas a prostor

Moderní doba překonává každou vzdálenost, časově i prostorově. Mohu si kdykoliv vyměňovat informace s mnoha lidmi na celém světě, během několika hodin mohu přeletět z jednoho konce Země na druhý. Co se tím ztrácí, je smysl pro prostor a čas. Putování nabízí připomenutí zapomínaného, kdy fyzicky skutečně pociťuji překonávání prostoru. Prostor musí být překonán a je dobře, když to tělo prožívá. A překonat prostor pěšky, to chce čas. Je dobré si opětovně uvědomit přirozená lidská měřítka.

… přítomnost

Moderní doba nahlíží na budoucnost převážně, jako by již byla uskutečněna. Projektové plány, budoucí konference, strategické rozvojové cíle, na příkladech je vždy popsáno, co a jak by v nejbližší budoucnosti mělo být. Poutnictví učí žít „tady a teď“, v čase a krajině, kde se právě nacházím a jak minulost, tak i budoucnost nechat být. „Ten okamžik je můj“ (Andreas Gryphius, nejvýznamnější německý spisovatel 17. stol.).

… vlast

V globalizovaném světe již nejsou téměř žádné hranice – což je většinově dobře, nicméně to také činí život poněkud nepřehledným. Člověk ale přehlednost také potřebuje. To je umožněno např. „Putováním od domovních dveří“, např. po Via Nově. Zde si mohu svůj vlastní životní prostor projít, poodkrýt, vytušit.

… duchovno

Poutnictví je duchovní putování. Nemusí jít o zbožné putování a člověk nemusí být katolík. Duchovno zde znamená, že člověk jde při svém putování také svojí „vnitřní“ cestu. Přinejmenším je otevřený smysluplným otázkám, nechává se inspirovat podněty (od průvodce či upozorněními na cestě), čímž přemýšlí o svém životě a své životní cestě. Může jít mlčky nebo v pozorných rozhovorech pátrat po svém životním příběhu. Může se spolehnout, že tyto příběhy – stejně jako etapy poutní cesty – jednou spojí do velkého celku k jedinečnému, neopakovatelnému, smysluplnému životnímu příběhu.

Hvězdicové putování po Via Nově

[21. 7. 2013]

Bavorský tým Via Nova Vás zve v neděli 21. července 2013 za labyrintem setkání

Celá zpráva…

Odpočinek pro poutníky

[11. 7. 2013]

Na kameni z bavorské žuly k posezení (i poležení)…

Celá zpráva…

Archiv aktualit

Archiv toho, co se dělo, najdete na samostatné stránce.

Partnerský projekt
Pilgerweg VIA NOVA

Copyright © 2010 RRA Šumava a Karel Viták (www.dva.cz). Creative Commons Attribution-NonCommercial-ShareAlike Informace z těchto stránek podléhají licenci Creative Commons BY-NC-SA.