Kalendář všech akcí

Kalendář akcí najdete na samostatné stránce.

Strýčkovy

V obci býval jezuitský klášter později přestavěný na hospodářské budovy (čp. 27).

V obci se dlouho uchovávala žulová kolomazná pec (německy Pechstein) s letopočtem 1760 (1789), široká necelý 1 metr. Dnes je uložena v Podbrdském muzeu. Postup získávání smoly byl následující. Na pec se postavily smolné louče o délce 1–1,2 m do tvaru kužele. Poté se kužel s loučemi zakryl mechem a zaházel zemí. Kužel se pak seshora zapálil, oheň sestupoval dolů. Postupu ohně se pomáhalo propichováním zemního obalu kolíkem spirálovitým postupem. Docílilo se tím pomalého hoření loučí a stékající dehet vytékal otvorem ve dně pece do nádoby pod pecí. Poté se smíchával z živočišným tukem a vznikla tak kolomaz.

V nedalekých Modřovicích žil v 16. století hospodář, který měl čtyři syny. Protože se prý neustále mezi sebou hádali, postavil každému z nich západně od obce ve směru na Rožmitál chalupu. Synové rázem poznali, že si musí pomáhat, takže se nakonec usmířili. Jejich děti chodívaly od stavení jednoho strýčka k druhému na návštěvy, a proto prý nová vesnice dostala své jméno Strýčkovy.

« Zpět

Hvězdicové putování po Via Nově

[21. 7. 2013]

Bavorský tým Via Nova Vás zve v neděli 21. července 2013 za labyrintem setkání

Celá zpráva…

Odpočinek pro poutníky

[11. 7. 2013]

Na kameni z bavorské žuly k posezení (i poležení)…

Celá zpráva…

Archiv aktualit

Archiv toho, co se dělo, najdete na samostatné stránce.

Partnerský projekt
Pilgerweg VIA NOVA

Copyright © 2010 RRA Šumava a Karel Viták (www.dva.cz). Creative Commons Attribution-NonCommercial-ShareAlike Informace z těchto stránek podléhají licenci Creative Commons BY-NC-SA.