Kalendář všech akcí

Kalendář akcí najdete na samostatné stránce.

Nuzerov

Ves pod vrchem Stráž (755 m n. m.) je dnes osídlena převážně rekreanty a chalupáři. Obci dominují tři památkově chráněné usedlosti.

Od Nuzerova se otvírá velkolepý výhled na Dlouhou Ves, pásmo vrchů s hradem Kašperk i na vzdálenější vrchol Sedla (902 m n. m.) se zbytky starého keltského hradiště a rozhlednou. Vrchy nad Nuzerovem se jmenují Stráže. Kdysi měly tvořit součást ohňových signálních míst. Na vrších v případě ohrožení země vpádem nepřátelských vojsk zapalovaly stráže připravené hranice dříví. Ač se zdá, že to byl prostředek primitivní, světelná zpráva do několika hodin dorazila až do Prahy.

Les při cestě z Nuzerova do Dolejšího Krušce, skrývá dvě zajímavosti. První, k níž se dá odbočit na vrcholu cesty, se nachází asi 400 metrů vlevo. Jedná se nejspíše o zdivo bývalé lesní kaple. Místní pověsti také hovoří o hlásce hradu Kašpárku či obydlí poustevníka. Na kraji lesa přímo nad vsí se nacházejí dvě vlčí jámy. Jedna je víceméně zachovaná, druhá zčásti zasypaná. Do těchto pastí, pomocí návnady a lsti (lov na újedi), chytávali lidé dříve vlky.

Z Nuzerova klesá cesta zpět k Otavě. Řeky se těsně dotkne na Pátečku, kde stával v minulosti vyhlášený Dirnhoferův hamr vyrábějící orné a hospodářské nářadí, sekyry, kolářské a kovářské náčiní.

« Zpět

Hvězdicové putování po Via Nově

[21. 7. 2013]

Bavorský tým Via Nova Vás zve v neděli 21. července 2013 za labyrintem setkání

Celá zpráva…

Odpočinek pro poutníky

[11. 7. 2013]

Na kameni z bavorské žuly k posezení (i poležení)…

Celá zpráva…

Archiv aktualit

Archiv toho, co se dělo, najdete na samostatné stránce.

Partnerský projekt
Pilgerweg VIA NOVA

Copyright © 2010 RRA Šumava a Karel Viták (www.dva.cz). Creative Commons Attribution-NonCommercial-ShareAlike Informace z těchto stránek podléhají licenci Creative Commons BY-NC-SA.