Kalendář všech akcí

Kalendář akcí najdete na samostatné stránce.

Černá hora

Na východním svahu Černé hory (1 315 m n. m.) pramení ve výšce 1 171 m n. m. nejdelší česká řeka Vltava. Z jižního svahu se pak nabízejí výhledy na obnovující se horský les Bavorského národního parku s dominantním dvojvrcholem Roklanu (1 452 m n. m.).

Černá hora (1 315 m n. m.) je plochá kupa s nesymetrickými svahy (s východním strmějším) na hlavním šumavském hřebeni, po němž vede rozvodí mezi Severním a Černým mořem. Vrcholovou část tvoří rozsáhlá plošina, z části pokrytá balvany. Nejvyšším bodem je osamocená skalka na mýtině vytvořené orkánem a následně kůrovcem (mimo turisticky značenou trasu). K severu z Černé hory vybíhá rozsocha na níž vystupují vrcholy Čertův vrch (1 244 m n. m.), Tetřev (1 260 m n. m.), Březová hora (1 193 m n. m.) a Sokol (1 253 m n. m.). Na jižním svahu Černé hory je tzv. Alpská vyhlídka. Otevírají se z ní výhledy na kůrovcem poškozené lesy na úbočích Černé hory a Malé Mokrůvky (1 330 m n. m.), Stráž (1 307 m n. m.), Roklan (1 452 m n. m.) a za ideální viditelnosti i na Alpy. Ze západního úbočí pak také na vzdálenější Velký Javor (1 456 m n. m.). Po obvodu Černé hory vyvěrá celá řada pramenů, z nichž vyniká především Teplá Vltava. K severozápadu pak stékají Ptačí a Černohorský potok – přítoky Vydry. Na jihu to jsou Grosser Schwarzbach a Reschbach, po jejichž soutoku pokračuje vodní tok pod názvem Reschwasser – ty jsou již v povodí Dunaje. Černá hora leží na území NP Šumava, na jejím východním svahu je I. zóna NP Pramen Vltavy.

« Zpět

Hvězdicové putování po Via Nově

[21. 7. 2013]

Bavorský tým Via Nova Vás zve v neděli 21. července 2013 za labyrintem setkání

Celá zpráva…

Odpočinek pro poutníky

[11. 7. 2013]

Na kameni z bavorské žuly k posezení (i poležení)…

Celá zpráva…

Archiv aktualit

Archiv toho, co se dělo, najdete na samostatné stránce.

Partnerský projekt
Pilgerweg VIA NOVA

Copyright © 2010 RRA Šumava a Karel Viták (www.dva.cz). Creative Commons Attribution-NonCommercial-ShareAlike Informace z těchto stránek podléhají licenci Creative Commons BY-NC-SA.