Kalendář všech akcí

Kalendář akcí najdete na samostatné stránce.

Radkov Malý a Velký

Asi uprostřed cesty mezi Velkým a Malým Radkovým leží vpravo vedle cesty tzv. Radkovská pec: Zdejší stavba je svým charakterem zcela ojedinělá a nebyla nikdy dokončena ani použita. Stavba probíhala někdy na počátku 20. století a předpokládá se, že měla sloužit na výrobu kosmetických prostředků z pryskyřic jehličnatých stromů.

Provedení stavby neodpovídá tehdejším technologickým požadavkům na kolomaznou pec či podobná zatížení. U hlavního objektu se nacházejí doposud pozůstatky zdí, částečně založené pod úrovní terénu. Může se jednat o základy tří nadzemních staveb, nebo o pozůstatky plánované stavby louhovacích nádrží. Podle pamětníků se na přelomu 19. až 20. stol. přiženil na Velký Radkov jakýsi holič z Vídně, patrně rodák z kraje. Není známo, zda si na Velký Radkov přinesl plány na výrobu kosmetických prostředků (esence, vonné masti, mýdla) nebo zda se dostal k plánům později. Z ústního podání se traduje, že původní majitel technologií sice předal holiči stavební plány, ale už mu nepředal výrobní plány. Podle jiného výkladu se jednalo o podvodníka, který holiče ožebračil. Další verze upozorňuje na možné přerušení prací v důsledku 1. světové války. Poslední úvaha říká, že stavba mohla být od počátku prováděna technicky špatně a od výroby se raději upustilo. Pravděpodobná se dnes jeví verze, že se jednalo o nedodržení stavebního plánu možná z nepochopení plánu, či o úplné špatný plán.

Rozměry pece: výška zdiva 3,60 m; šířka zdiva 0,47 m; vnější obvod 11,20 m.

« Zpět

Hvězdicové putování po Via Nově

[21. 7. 2013]

Bavorský tým Via Nova Vás zve v neděli 21. července 2013 za labyrintem setkání

Celá zpráva…

Odpočinek pro poutníky

[11. 7. 2013]

Na kameni z bavorské žuly k posezení (i poležení)…

Celá zpráva…

Archiv aktualit

Archiv toho, co se dělo, najdete na samostatné stránce.

Partnerský projekt
Pilgerweg VIA NOVA

Copyright © 2010 RRA Šumava a Karel Viták (www.dva.cz). Creative Commons Attribution-NonCommercial-ShareAlike Informace z těchto stránek podléhají licenci Creative Commons BY-NC-SA.